Twoje źródło wiedzy o inwestowaniu w fundusze inwestycyjne

Fundusze obligacji korporacyjnych.

Nie od dziś wiadomo, że fundusze obligacji (z założenia) powinny być bezpieczne. Ceną jaką inwestor płaci za bezpieczeństwo jest niewielki zysk, rzędu kilku procent. Tak akurat w okolicach lokaty bankowej. Fundusze tego typu najczęściej inwestują w obligacje skarbowe.

Alternatywą dla obligacji skarbowych wydają sie obligacje korporacyjne – emitowane przez przedsiębiorstwa, które z jakichś powodów nie chciały brać pożyczki bankowej jako dodatkowego źródła pieniędzy. Już od pewnego czasu działa w Polsce zorganizowany rynek obligacji (zarówno korporacyjnych jak i komunalnych) – Catalyst. Zwyczajny śmiertelnik może na nim bez problemu nabywać obligacje, wystarczy tylko rachunek maklerski.

Ryzyko

Obligacje korporacyjne obarczone są ryzykiem niewypłacalności większym (z reguły) niż obligacje skarbowe, toteż premia za ich zakup (czytaj odsetki idące do kieszeni państwa inwestora) jest większa.

Ryzyka nie da się odczuć do czasu, gdy emitent jest wypłacalny, gdy przestaje być – zaczynają się problemy, bo straty w portfelu są tak znaczne jak znaczy był udział obligacji danego emitenta. Rozwiązaniem mogą być ..

Fundusze obligacji korporacyjnych

Kupując fundusze obligacji korporacyjnych ciągle kupujemy papiery tego samego rodzaju – z tym, że wielu różnych emitentów na raz, przez co ryzyko jest rozproszone. To na pewno pozytywna część.

Mniej pozytywna część, to opłaty za zarządzanie. Kupując obligacje korporacyjne na własną rękę nie dotyczą nas żadne opłaty oprócz prowizji maklerskiej i podatku 19% od odsetek. W funduszu dodatkowo dochodzą opłaty za zarządzanie, zakup, oraz wszystkie inne które fundusz może narzucić. Oprócz tego fundusz posiada obligacje wielu przedsiębiorstw, przez co średnie ich oprocentowanie spada w stosunku do najlepszych (pod względem oprocentowania) obligacji dostępnych na rynku. Z tego też powodu nie można spodziewać się szaleństw w wynikach tych funduszy.

Niemniej warto przynajmniej przejrzeć się wynikom funduszy tego typu dostępnych na rynku. Zawsze mogą być bezpieczną alternatywą na niepewne czasy.

Przykład

Na rodzimym rynku już od niecałego roku działa Subfundusz dłużnych papierów korporacyjnych w ramach Copernicus FIO. Warto przyjrzeć się osiąganym wynikom, oraz (w szczególności) tabeli opłat ( http://www.copernicus.pl/node/69/pl/ -> Tabela opłat). Szczególnie ciekawie wygląda „Opłata za sukces„. Dla każdego kto mógłby być zainteresowanym tym funduszem – radzę przejrzeć dokładnie te opłaty i algorytmy ich wyznaczania :)

Leave a Reply

↑ Powrót do początku strony

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kroczący stop-loss

Większość inwestorów rynku akcji czy też forex zna pojęcie kroczącego stop-lossa. Niestety niewiele osób inwestujących w fundusze jest z nim...

Zamknij