Twoje źródło wiedzy o inwestowaniu w fundusze inwestycyjne

Ile można na funduszach inwestycyjnych stracić ?

Wielu ludzi rozpoczynających swoją przygodę z funduszami inwestycyjnymi chce wiedzieć jak wiele mogą stracić w wypadku złych decyzji. Pytanie to jest jak najbardziej uzasadnione – trzeba mieć świadomość obu stron medalu, fundusze czasem przynoszą straty.

Dokładna odpowiedź na ten temat nie jest możliwa, gdyż wszystko zależy od konkretnych funduszy oraz zaangażowania inwestora. Patrząc według zaangażowania:

 • Kup i trzymaj, zero zaangażowania
 • Jest to niestety najgorszy możliwy wariant. Jeśli nabędziemy jednostki w dobrym momencie możemy bardzo dużo zyskać, jednak trafiając w zły moment można stracić ogromnie dużo. Przykładem może być spadek wycen funduszy akcji podczas bessy 2007-2009:
  Spadek cen funduszu Skarbiec Akcja

  Źródło: Money.pl

  Jak widać spadek cen postępował przez ponad 2 lata, a cena spadła o 50%. Było dość czasu aby ewakuować się z funduszy i zachować pieniądze

 • Średnie zaangażowanie – obserwacja wartości portfela raz na 2 tygodnie/miesiąc
 • Tutaj sytuacja jest już dużo lepsza, bo widząc spory ruch ceny w dół wystarczy konwertować bądź sprzedać jednostki. Strata może wynieść maksymalnie jakieś 10-15%, co jest dość sporą sumą, ale zdecydowanie lepszą niż wspomniane wyżej 50%.

 • Aktywne zarządzanie funduszami
 • To że to najlepsza metoda zarządzania funduszami można przekonać się czytając artykuł „Minimalizuj straty”. Przy aktywnym zarządzaniu straty najczęściej są możliwie niewielkie, rzędu kilku procent i co najważniejsze mamy nad nimi kontrolę(dzięki kontrolowaniu wycen funduszy).

Oprócz zaangażowania inwestora istotną rolę odgrywa rodzaj funduszy w który pieniądze zostały zainwestowane, im agresywniejszym tym straty mogą być większe. Tak więc dla funduszy obligacji i pieniężnych najczęściej straty będą minimalne – rzędu kilku procent (choć to nie reguła, gdy obligacje są powiązane z zagraniczną walutą straty mogą być większe, ze względu na kursy walut). Fundusze akcji i im podobne fundusze z kolei mogą być źródłem sporych spadków, zupełnie jak na opisanym wcześniej przypadku.

Oczywiście na wielkość spadku ma też wpływ czas, w ciągu roku (gdy inwestor nie angażuje się w zarządzanie swoimi funduszami) możliwe są dużo większe spadki, niż na przestrzeni miesiąca czy tygodnia, więc zaangażowanie pełni tu kluczową rolę.

Oczywiście zdarzają się sytuacje które ciężko przewidzieć, wskutek czego wartość jednostek funduszy zmienia szybko swoją wartość, bądź też notowania zostają wstrzymane, a po ich wznowieniu ciężko spodziewać się zysków.
Przykładem spadku może być zachowanie funduszy inwestujących w Japonii zaraz po trzęsieniu ziemi i tsunami (03.2011r):
ING Japonia - spadek po Tsunami

Źródło: Money.pl

Jak widać wartość jednostki uczestnictwa spadła z około 112 do 93 złotych, czyli spadek o ponad 15%.

Podobną sytuacją jest wstrzymanie notowań, co najczęściej kończy się spadkiem ceny funduszu, a samo wstrzymanie na wykresie funduszu nie wygląda zbyt zachęcająco:
Noble fund Africa - wstrzymanie notowań

Źródło: Money.pl

Jak widać notowanie funduszu jest wstrzymane już od niecałych dwóch miesięcy. Wstrzymanie notowań łączy się z niemożliwością zbycia jednostek, więc w tym momencie inwestor jest na straconej pozycji, nie bardzo ma możliwość w danej chwili odzyskania zainwestowanych pieniędzy, ani też nie może zbytnio oszacować, jak wielkie będą straty.

Powyższe przypadki to raczej sytuacje rzadkie, ale zawsze warto mieć świadomość tego, co się może zdarzyć i warto być na taką kolej rzeczy przygotowanym.

←More from Podstawy

Leave a Reply

↑ Powrót do początku strony

Przeczytaj poprzedni wpis:
Transfer jednostek funduszy inwestycyjnych do SFI.

Jak już ostatnio wspominałem, założyłem konto w mBanku razem z dostępem do SFI. Mając już w posiadaniu jednostki funduszy inwestycyjnych...

Zamknij