Twoje źródło wiedzy o inwestowaniu w fundusze inwestycyjne

Wady i zalety funduszy inwestycyjnych

Większość ludzi inwestujących w fundusze inwestycyjne robi to ze względu na wizję przyszłych zysków. Bardzo kusząco brzmi możliwość zarabiania o wiele większej ilości pieniędzy, niż na lokatach przy podobnym zaangażowaniu czasu(czyli minimalnym). Podczas podejmowania decyzji rozpoczęcia inwestowania przy użyciu funduszy inwestycyjnych należy zwrócić uwagę zarówno na wszystkie zalety jak i wady takiego rozwiązania.

Zalety:

 • możliwość osiągnięcia zysku większego niż na lokatach
 • kontrola nad inwestycją (możliwość natychmiastowego umorzenia jednostek uczestnictwa w FIO, w FIZ certyfikaty inwestycyjne można sprzedać na rynku wtórnym, jako takie zostają umorzone dopiero z dniem zakończenia działania funduszu)
 • dobór profilu inwestycji w zależności od naszych celów
 • nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy, by lokować kapitał na danych rynkach

Wady :

 • prowizje pobierane przez fundusz
 • ryzyko kapitałowe – możliwość poniesienia strat
 • duże wahania wartości jednostek uczestnictwa
 • brak możliwości przewidzenia wartości jednostek uczestnictwa w przyszłości

Musisz wiedzieć, co Cię czeka

Do funduszy inwestycyjnych należy podchodzić z rozwagą, nie należy się spodziewać tzw ‚kokosów’ po pierwszych miesiącach i trzeba być przygotowanym na drobne tymczasowe straty. Procentowe wahania w ciągu kilku dni nie powinny żadnego klienta funduszu dziwić i to, że jednego dnia nasza inwestycja rzędu kilku tysięcy złotych zmienia wartość o 100, 200zł nie jest niczym nowym. Jednocześnie trzeba włożyć odrobinę pracy w nadzorowanie swojej inwestycji, bo traktowanie funduszu inwestycyjnego jak czarnej skrzynki do której wkłada się pieniądze i wyciąga ich więcej nie zawsze się sprawdza. Inwestor powinien mimo wszystko trzymać rękę na pulsie i w momencie, gdy zaczyna się bardzo źle dziać(co często trwa dłuższy czas, jednostka uczestnictwa funduszu inwestycyjnego nie straci 50% w ciągu 3 dni) dobrym wyjściem jest ograniczenie strat. Z drugiej strony strata rzędu 5% nie powinna przyprawiać inwestora o palpitacje serca, często zmiany takie zostaną w niedługim czasie zneutralizowane, a sprzedawanie przy minimalnej stracie i odkupienie w momencie jak fundusz wychodzi na prostą(wartość jednostek rośnie) zdrowe nie jest. Sprzedawanie samochodu znajomemu za 10 tysięcy, by po miesiącu odkupić go za 11 tysięcy zbyt szczęśliwym rozwiązaniem nie jest. Jedyną osobą zadowoloną z transakcji jest nasz znajomy. Przed rozpoczęciem inwestowania w fundusze warto zastanowić się, czy jesteśmy w stanie zaakceptować wady, z jakimi wiąże się ten rodzaj pomnażania pieniędzy.

←More from Podstawy

One Response to “Wady i zalety funduszy inwestycyjnych”

 1. EX pisze:

  Super pomocne :)

Leave a Reply

↑ Powrót do początku strony

Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest fundusz inwestycyjny?

Fundusze inwestycyjne to alternatywny sposób oszczędzania Fundusze inwestycyjne to jedna z form oszczędzania. Jest ona najczęściej pierwszym(a często również ostatnim) krokiem...

Zamknij